Betón je viac ako 95 rokov základnou surovinou našich škridiel!
Tradícia a dlhá životnosť
História betónu siaha do dávnej minulosti. Zmes vypáleného vápenca a piesku používali starovekí Gréci už okolo roku 2000 pred naším letopočtom a neskôr ju primiešaním vulkanického popola zdokonalili Rimania. Tento materiál použili napríklad pri stavbe Panteónu, ktorý predstavuje jednu z najlepšie zachovaných antických pamiatok Ríma. Dlhá životnosť preto predstavuje jednu z jeho hlavných výhod.
Jedno z najpoužívanejších riešení
Betón sa neustále vylepšoval a v súčasnosti predstavuje jeden z najpoužívanejších materiálov pri výrobe strešných krytín. Základným spojovacím materiálom je cement, teda vypálený a následne rozdrvený vápenec. Ďalšou dôležitou surovinou je čistý a dôkladne triedený riečny piesok. Okrem vody sa do zmesi pridávajú farbivá z oxidu železnatého, ktorý sa tiež vyskytuje v prírode a škridly dodáva želanú farebnosť.
Jednou z najdôležitejších vlastností betónovej strešnej krytiny je jej nepresiakavosť, resp. nasiakavosť blízka nule. Povrch krytiny úplne odvádza zrážkovú vodu, ktorá sa tak nedostane do pórov v materiáli. Nepresiakavosť tak zabezpečí, že hmotnosť škridiel a tým aj celková hmotnosť strechy ostávajú rovnaké.
Vysoká mechanická odolnosť
Moderná technológia výroby a vysoko kvalitný materiál garantujú vysokú mechanickú odolnosť betónových škridiel. Strešná krytina preto nevykazuje lámavosť ani pod tlakom veľkého množstva snehu, ľadu a pohybu na streche.
Nemenej dôležitou vlastnosťou kvalitnej betónovej strešnej krytiny je stálosť tvaru. Moderná výrobná technológia umožňuje vyrábať škridly rovnakej veľkosti a tvaru, vďaka čomu je ich prekrytie absolútne presné.
Betón svoju farbu získa nastriekaním vybraného typu farbiva. Tým vzniká strešná krytina s požadovanou farebnosťou, ktorá veľmi pekne ukáže aj na veľkých homogénnych plochách. Prirodzené povrchové opotrebenie farebnosti je v prípade kvalitných betónových škridiel prakticky neviditeľné.
Ochrana proti vonkajším prírodným vplyvom
Povrch kvalitnej betónovej škridly je navyše ošetrený ďalšou ochrannou vrstvou v rovnakom farebnom odtieni ako základná farba. Táto vrstva slúži ako ochrana proti vzniku machu a poškodeniu zapríčineného škodlivým vplyvom ovzdušia miest.